Bizi Takip Edin!
KAYSERİ BASKETBOL
Baş Antrenörümüz Ayhan Avcı'nın yerel ve ulusal gazetelerin muhabirleri ile yaptığı video konferans özel röportaj
MERHABA AYHAN HOCAM, MALUM ZOR BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ GELECEKLE İLGİLİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

Aslında tamamlanmamış bir sezondan bahsediyoruz. Ne olacağına dair hepimiz devletimizin ve federasyonumuzun vereceği kararı beklemekteyiz. Ben öncelikle tüm dünyayı etkisine almış ve daha önce eşi görülmemiş bu hastalığa yakalanan her bireyimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet geride kalanlara da sabır diliyorum. Umarım bir an evvel hepimiz sağlıklı günlerimize kavuşuruz.

Ligimizin normal sezonunun bitmesine 5 maç kalmıştı. Ve son 10-15 sezondur görülmemiş bir çekişmeye sahne oluyordu. Ligin 5. İle 11. Arasındaki galibiyet farkı sadece üç.

Biz Bellona Kayseri olarak bu sezon dahil olmak üzere son 3 sezondur geçmiş borçlarımızı ödemeye çalışan bir kulübüz. Dolayısı ile geçmiş sezonlar gibi bir maddi yatırımımız söz konusu değildi. Tahminim kulübümüz tüm borçlarını bu sezon sonu itibarı ile sonlandıracak ve önümüzdeki yıldan itibaren yine her kulvarda başa oynayan bir yapıya kavuşacaktır. Zaten maddi yatırım yaptığında Kayseri'nin Türkiye ve Avrupadaki başarıları ortadadır. Son 10 yılda 3 Avrupa 2.liği kazanmış, 1 Türkiye Kupası Finali, 1 Play-Off Finali, 2 EuroCup Yarı Finali ve en önemlisi Eurolig Final 8 oynayabilmiş. Türkiye'nin Fenerbahçe ve Galatasaray ile beraber Avrupa'da marka olmuş bir takımından bahsediyoruz. 3 sezondur istenilen noktalar da olamamayı daha ileri gidebilmek için biraz geriye adım atmak olarak görmek lazım. Bence Yönetimimiz bu konuda çok akılcı bir spor stratejisi göstermiştir. 

BU SEZONLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR?

Tüm bu bağlamda bu sezon basındaki amacımız 4 takımın düşeceği bu kritik ve zorlu ligde öncelikle ligde kalmak ve başarabilirsek de ilk 8 arasında kalıp Play-Off yapabilmekti. Ve bugün itibarı ile konumumuz 7.lik.
Aslında size ilginç bir şey söyleyeyim. Bu sezon bütçe ve başarı endeksine bakarsak belki de en başarılı olduğumuz sezon diyebilirim. Söylemekte sakınca görmüyorum. 2020  Nisan başı itibarı ile toplam Türk oyuncu bütçemiz  650.000 TL , 6 yabancı oyuncu toplamı bütçemiz ise 210.000 USD.        
                           
Genel toplamda idari ve teknik ekip de dahil edildiğinde yaklaşık  2.400.000 TL yani  380.000 USD civarı. Sonuç olarak böyle bir rakama bu zorlu bir ligde düşmeden üstüne bir de yüksek bütçeleri geride bırakarak Play-Off yapmak ciddi bir başarıdır. Bu sezon Kayseri hem borçlarını ödeme imkanı sağlamış hem de istenilen tüm sportif başarılara ulaşmıştır. Bundan dolayı çok mutluyum. Tabi ki ilerleyen süreçte neler olacak bilemiyoruz. Bu değerlendirmem su anda için de bulunduğumuz an için geçerlidir.

KULÜBÜMÜZÜN ANA SPONSORU BELLONA HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

Bellona Firması sadece Kayseri ve Türkiye için değil kulübümüz için de bulunmaz bir nimettir. Böyle köklü büyük ve mobilya dünyasının lokomotifi dev bir firmanın son 3 sezondur bize sahip çıkması ve her gerektiğinde maddi manevi yanımızda olması bizim icin büyük bir şanstır. Buradan kulübüm adına öncelikle Erciyes Anadolu Holding Ceo'su Sn. Alparslan Baki ERTEKİN'e teşekkür ediyorum. Kendisi şu anda Kayseri'de spora verdiği destek ile bizlerin ve Kayseri halkının haklı taktirini almıştır. 

Bellona dışında Kayseri Büyükşehir Belediyesi'de yaklaşık 15 senedir verdiği destek ile zaten bu takımın ayakta kalmasını sağlayan en büyük güçtür. Son 2 senedir ödeme zorluğu yaşasalar da bizlere her zaman maddi manevi büyük destekleri olmuştur. Belediye Başkanımız Sn. Memduh BÜYÜKKILIÇ ve çalışanlarına da teşekkür borçluyuz. Zaten dikkat ederseniz bugün ligimizde belediyelerini ya da devlet organlarını isimlerinde direkt olarak taşıyan 7 adet takımımız yer almakta ve finansları bu yerel yönetimler tarafından sağlanmakta. Yerel yönetimlerin spora verdikleri bu destekler kadın basketbolumuz için çok önemli. 

Son olarak tabi ki bu kulübün varoluşundan beri arkamızda olan bizleri her şekilde destekleyen ve Kayseri'nin bayan basketbolunda bir marka haline gelmesinde kuşkusuz en büyük pay sahibi olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sn. Mehmet ÖZHASEKİ'yi de unutmamak lazım. Ne zaman başımız sıkışsa yardımımıza koşan ve tüm büyük başarılarımızdaki en büyük destekçimiz olan kendisine Kayseri sporu için özel teşekkürler. Ligde bizim haricimizde bütçe ve hedefleri de düşündüğümüzde başarılı bulduğunuz takımlar ve genel bir değerlendirme alırsak; 
Bence uzunca yazmaya gerek yok bana göre tartışmasız ligin en başarılı takımları ki buradaki kriterim bütçe imkanı, kadro yapıları ve sezon başlangıç durumları gibi kriterler.Buna göre övgüyü hak eden 3 takım Beşiktaş , Adana Basketbol ve Çankaya Üniversitesi... Tabi ki İzmit takımı da ikinci sezonu olduğu düşünülürse çok iyi bir iş çıkarttı. Ayrıca Galatasaray takımı oynadığı basketbol ve istikrarlı konumlarından dolayı bence başarılı bir sezon geçiriyordu diyebiliriz.

SİZCE ALTYAPIMIZIN İLERLEYİŞİ DOĞRU GİDİYOR MU?

Bu sezon son 5 yıl içindeki en iyi duruma sahibiz. 3 kategoride de tur geçtik ve hepsinde amacımız  Türkiye Şampiyonası görebilmek .Öncelikle dar bir ekiple bu işi başaran değerli ant arkadaşlarım Emin Süel ve Selim Aldağ'ı gönülden tebrik ederim ve onlara yardım eden Mustafa kardeşimizi.. Bu 3 arkadaş gece gündüz demeden hem A Takım hem de altyapı ile çok emek harcıyorlar .Tabi ki Selim kardeşimizin İstanbul Üniversitesi Altyapı deneyimleri kulüp için önemli bir avantaj oldu. Ayrıca Emin hocamızın da bilimsel tecrübesi bizim için çok destekleyici bir konumda.
Ve eğer A Takım sezonu son bulursa ben de bizzat tüm idmanlarda ve şampiyonalarda onların yanında olacağım. Burada önemli olan konu takımların başarısından önce şu anda elimizde 5-6 adet A Takım düzeyinde namzet oyuncumuzun olması. Tüm konsantrasyonumuz bu çocuklarımızın  2 sezon içinde A Takım kadrosunda olabilmelerini sağlamak. Şu an için 11 oyuncumuzun 1'i Altyapımızdan amacımız bu rakamı 4 ya da 5'e getirmek. Yönetimimiz de bu konuda desteklerini özellikle  bu sezon hiç esirgemediler onlara da teşekkür borçluyuz. Özetlersek Altyapı konusunda çok hızlı olmasak bile kesinlikle doğru yoldayız.

TAKIMIMIZIN GELECEĞİ İLE İLGİLİ ÖNGÖRÜLERİNİZ NELERDİR? 
13 sezondur buradayım. Bu zaman zarfında doğru, akılcı ve iyi işler yaptığımızı düşünüyorum. Tabi ki kupa hala eksik ama onun kadar önemli bir konu var ki Türkiye'de ve Avrupa'da Kayseri ismini kadın basketbolunda bir marka haline gelmiş olması ve 14 sezondur Kadınlar Liginde aralıksız bir şekilde istikrar göstermektir. Bundan dolayı çok mutluyum artık idarecisiyle, yöneticisiyle çok profesyonelce işleyen müthiş bşr sisteme sahibiz. Tabi ki çok daha iyisi yapılabilir yapılacaktır da buna hiç şüphem yok. Gelecek neyi gösterir bilemem ama eminim ki Kayseri Kadın Basketbolu önümüzdeki 2-3 sezon içinde tekrar üst düzey başarılara imza atacaktır.

ROMANYA MİLLİ TAKIMINDA HEDEFLERİNİZ NELERDİR?
Orada şimdilik her şey yolunda gidiyor. Biliyorsunuz ki çok zor ve tarihsel bir başarıyı hedeflemiş durumdayız. Grubumuzda kadın basketbolunda ekol olmuş İtalya ve Çek Cumhuriyeti gibi 2 ülkeyi geride bırakarak 2021 Avrupa Şampiyonasına katılmak istiyoruz. Ben takımıma çok inanıyorum. Ve bu hedefe ulaşacağımızı düşünüyorum.
 İNSTAGRAM
Sosyal Medyada Kayseri Basketbol
Tüm Hakları Saklıdır. © 2018
Kayseri Basketbol
Web Tasarım Medyatör